Saturday, December 31, 2011


HAPPY HOLIDAYS :)

Wednesday, December 28, 2011

Тхе Мичо – Убо е чоек да се занимава со стрип, едно мисли, друго работи


Предновогодишно интервју :

Стрип цртач и илустратор,Михајло Димитриевски Тхе Мичо е еден од најпознатите македонски стрип цртачи, и веќе седум сезони е дел од тимот на популарното анимирано шоу. „Еднооки“ - кое неодамна почна нова сезона, на нова телевизија - по А1 и Канал 5, јунаците на Контрабанда се селат на ТВ Сител, секоја сабота во 19:30 часот.

И во новата сезона сте дел од тимот на Еднооки, што конкретно работите со нив?
- На „Еднооки“ работам од неодамна, или шо би се рекло од почеток, значи веќе шест години, плус/минус. Работам како цртач на ликовите т.е екипата смислува сценарио, јас ги цртам главните актери, па потоа екипата анимира, монтира и испраќа на ТВ.

Која ви е преокупацијата деновиве?
- Покрај работата на серијата „Еднооки“, ги работам и сите други проекти во страв да не испаднам ко певаљка од Пинк (демек моментално работам на повеќе проекти со видни продуценти) ќе се видат во моментот кога ќе излезат. Работа има многу - плус стрипот и анимацијата се такви да, ако ги видиш ги има – не можеш баш нешто многу многу да кажуваш, а да нема резултати. Стриповите се за луѓето да ги читат и собираат, секако.

Каква грандиозна идеја ви се плетка низ глава?
- Никаква. Моментално покушавам да риповам блу реј верзија од „Војна на ѕвездите“ на формат кој мојот двд со усб плеер ќе го чита, ама досега не ми успева. Пробав ави, мов, воб итн фајл. Ама сигурен сум дека кај и да е, деновиве ќе успеам во наумот. Со то се занимавам последните недела дена. Нормално и чкртам успат. Зато е убо чоек да се занимава со стрип - едно мисли - друго работи.

Ако се земе во предвид дека пред неколку месеци се отвори првата специјализирана стрип продавница, дека добро работи стрип центарот во Велес, дека има нови автори, меѓу кои и жени... Каква е стрип-сцената во Македонија?
- Најпрво стрип сцена во Македонија имало и ќе има. Има еден куп автори кои работеле и во минатото и сега, а допрва доаѓаат млади и перспективни деца кои и тоа како имаат што да покажат. Отварањето на стрипарницата " Бункер" пред неколку месеци беше многу убаво освежување и надополнување на стрип сцената кај нас. Уште едно парче од мозаикот кое недостасуваше. Убавото е што не мора да се влечкаме по балканскиве престолнини и да ги кршиме кичмите со влечкање тони стрипови, туку тие ни се сега тука, што би се рекло, до носот. Тоа што стрипарницата стана и место каде што можат да се набават и стрипови и изданија од домашни автори е еден огромен плус. Мислам дека сега ни недостасува барем уште еден посериозен стрип издавач и да имаме комплетна стрип сцена која ќе функционира во наши рамки. Со активностите на здружението на стрипаџии од Велес не сум нешто многу информиран нити пак заинтересиран, единствено можам да кажам дека пред година дена една поголема група професионални автори и стрип ентузијасти (стрип автори, илустратори, аниматори, дизајнери и слично) направивме здружение - МакСтрипови кое од тогаш до сега беспрекорно (самоиницијативно засега) функционира практично на дневна база. Стрипови, бесплатни стрип школи, списанија, стрип дружби, анимирани филмови се практично работи кои секој ден излегуваат, а повеќе за нив можете да дознаете на нашиот сајт њњњ.макстрип.цом.мк Поделбата, барем во стрип сцената меѓу мажи или жени никогаш ја немало, автор е автор, може и марсовец да е. Со еден збор, веќе споменато неколкупати - со сајтот, авторите, школите, стрип дружбите и од пред неколку месеци стрип книжарата, македонскиот стрип доживува нова ренесанса.

Од каде во Битола толку добри стрипаџии?
- Па има добри стрипаџии сегде низ Македонија, не само во Битола. Ете така се погодило најверојатно битолчани да се поекспонирани. Голема веројатност е дека тоа е од водата. А и работата на стрип е прилично седечка работа што правопропорционално одговара на седењето по кафулиња по цел ден.


Колку интеренетот е во функција на стрипот и обратно?
- Како и во сите сфери и во стрипот интернетот има фантастична примена. Од илегално симнување книги за цртање, стрипови, видеа - до контакти со автори и издавачи кои до пред неколку години не можевме да си ги дозволиме. Па и благодарение на интернетот го работам тоа што го работам - дали е стрип за Америка, Италија или Србија - по доцртувањето само за неколку секунди стига до издавачот (ако е ок протокот). Со еден збор, ако паметно се користи интернетот е благослов а во денешно време и потреба. Не само за фејсбук, ко некој.

Каков е со македонскиот стрип, повеќе се оди на графички израз или на приказна...
- Стрипот во цел универзум, а не само во Македонија мора да оди паралелно, визуелен со наративен дел. Убав цртеж на глупо сценарио ќе биди лош стрип - а добро сценарио со катастрофа цртеж, исто ќе биди лош стрип. Стрипот може да функционира и без зборови, а ако има само зборови а нема цртеж тогаш тоа ќе биде расказ. Како и да е - правилата за стрип се исти и важат сегде. Македонија, Фарските острови и Франција. Исто.

Ако стрипот односно јунаците во него се некој вид алтер его, какви јунаци цртаат македонските автори?
- Македонските автори се закон. Едино, по изборот на темите, можат да ни парираат Јапонците. Како што и претходно кажав на сајтот њњњ.макстрип.цом.мк секој ден има и по неколку каиши (шлајфни, ленти) од домашни автори. Значи од куче кое се грижи за екологија, веселите авантури на ѓаволите во пеколот, мачорот од Австралија, секојдневни проблеми на деца од основно училиште, виртуелни авантури на момче со голем црвен нос, авантури на папагали, холандски варвари со битолско потекло... Милина. Сега, колку тоа се алтер ега не сум сигурен, ама ако се мора да се интервенира одма, бидејќи подоцна ќе биде касно.
Мајтапот настрана - стрипот е забава, а секоја тема која е забавна е добредојдена.


http://www.teamoderna.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=222%3Astrip&catid=13%3Aikoni&Itemid=11


Thursday, December 22, 2011

ЕДНООКИ 7 СЕЗОНА!


ОД САБОТА

24.12.2011

19.30

СИТЕЛ!

:)

Wednesday, November 9, 2011

Thursday, November 3, 2011

Saturday, October 29, 2011

WIP!...soon :)

Sunday, October 23, 2011

Stones!


Cover for a friends book :)

Saturday, September 24, 2011

Wednesday, September 14, 2011

A SONG OF ICE AND FIRE 2


Ser Rodrik Cassel, Davos Seaworth, Aerys II Targaryen, Varamyr Sixskins

Jon Arryn, Bran Stark, Arya Stark, Sansa Stark

Rickon Stark, Robb Stark, Samwell Tarly, Mance Rayder

Rattleshirt, Ygritte, Ramsay Bolton, Strong Belwas

Tormund Giantsbane, Hodor, Varys, Joffrey Baratheon

Qyburn, Grand Maester Pycelle, Maester Aemon, Maester Luwin

Ser Robert Strong, Cersei Lannister, Bronn, Ser Mandon Moore

Asha Greyjoy, Aeron Greyjoy, Mark Mullendore, Balon Greyjoy

Ser Waymar Royce, Qhorin Halfhand, Yoren, Syrio Forel

Catelyn Stark, Lady Stoneheart, Biter, Vargo HoatMore on my FACEBOOK PAGE!Sunday, August 7, 2011

Tuesday, July 26, 2011

Служитело!


......кој со својто самоволије влијај во многу структури во опшеството!

Thursday, July 21, 2011

МАКСТРИПОВИ РЕАКЦИЈА!
Енд нау-самтинг комплитли дифрент....

Писмово е од здружението "МАКСТРИПОВИ" чиј член и еден од оснивачите сум јас,до самонаречениот стрип центар Велес......
За што се работи?
Имено-"МАКСТРИПОВИ" здружението се формира неодамна и негова цел е промовирање на стрипот и слични дисциплини во разни форми кај нас во Македонија.Членови на здружениево се 99% од македонските автори (сценаријо,стрипови,анимации,илустрации и друго) како и голем број на стрип вљубеници.

Од друга страна самонаречениот стрип центар-Велес е невладина организација која 10+ години "наводно" се занимава со истата цел,со една разлика,немаат направено НИШТО!
Барем не за стрипот кај нас.Нивна примарна цел се меѓунаодна соработка и права на ромите( цели достојни за почит но немаат врска со стрип).....
Организацијава е финансирана од министерство за култура и други слични фондови кај нас.
И тоа е и проблемот.

Стрип центарот-Велес до сега ГИ ЗЛОУПОТРЕБУВАШЕ АВТОРСКИТЕ ДЕЛА на голем број автори кај нас(а и од надвор) БЕЗ СОГЛАСНОСТ ОД АВТОРОТ.
Значи промовираа свои проекти со НАШИ ДЕЛА, добиваа грантови со НАШИ ДЕЛА, си ја презентираа организацијата со НАШИ ДЕЛА.
Просто објаснето-си земаат работи од нашите блогови и сајтови си ги принтаа и си ги представува како свои.
Безобразлукот им е толкав што пред некоја година организираа изложба " ТХЕ МИЧО во ВЕЛЕС" за која јас не ни знаев.Нормално проектов беше финансиран од министерството за култура.

Писмово е официјална реакција на нашето здружение на кое една од функциите е и ЗАШТИТА НА АВТОРСКИТЕ ПРАВА!


Повеќе за здружението " МАКСТРИПОВИ" тука!
Повеќе за стрип центарот Велес тука!

Wednesday, July 20, 2011

A SONG OF ICE AND FIRE 1


Ser Barristan Selmy, Ser Beric Dondarrion, Brynden Tully-Blackfish, Brienne of Tarth

Daenerys Targaryen, Euron Greyjoy, Ser Gerold Hightower, Areo Hota....and his wife :)

Ser Ilyn Payne, Ser Jaime Lannister, Jaqen H'ghar, John Snow

Ser Jorah Mormont, Khal Drogo, Petyr Baelish-Littlefinger, Ser Loras Tyrell

Maege Mormont, Melisandre of Asshai, Jeor Mormont-The Old Bear, Eddard Stark

Ser Oswell Whent, Mountain that rides.....Ser Gregor Clegane, Oberyn Martell-Red Viper, Rhaegar Targaryen

Renly Baratheon, Robert Baratheon, Roose Bolton, Sandor Clegane

Ser Arthur Dayne, Stanis Baratheon, Tywin Lannister, Theon Greyjoy

Tyrion Lannister, Greatjon Umber, Walder Frey, Victarion Greyjoy


Done for fun,between job.....
You can see more on my facebook page https://www.facebook.com/media/set/?set=a.232323176777744.70785.198918470118215&type=1
Ill try to update from time to time :)

Thursday, June 30, 2011

KRAGUJEVAC-GODINE PRVE!One of three posters for a comicon in Kragujevac,Serbia.....
First one is by Darko Perovich(Nick Raider,Magico Vento)
Second one is by Joevito Nuccio (Zagor)
...and the third is afcourse by ME!

More info about the comicon HERE!

Saturday, June 25, 2011

Wednesday, June 15, 2011

GAME OF THRONES 2!
Tyrion Lannister,Daenerys Targaryen, Mountain that rides.....Gregor Clegane :)

GAME OF THRONES!Sandor Clegane, Eddard Stark, Barristan Selmy :)

Wednesday, June 8, 2011

PHOTOS FROM BALKAN-FIRST ILLUSTRATION SYMPOSIUM


.....more photos HERE,and more about event(in macedonian) HERE!

Friday, June 3, 2011

Thursday, May 12, 2011

Monday, May 9, 2011

BALKAN ILLUSTRATION SYMPOSIUMIll be teching at first Balcan illustration and design symposium in Belgrade this month.
Some of the best balcan illustrators will be there...and me :D.
Hope to see some of you there :)
More info HERE.

Friday, April 29, 2011

Quick Green Lanterns......


....sorry for drawing Abin Sur to look like moron.....

Tuesday, April 12, 2011

www.makstrip.com.mk

Link
МАкедонскиот стрип сајт MAKSTRIP.COM.MK ,редизајниран и апдејтиран.Велком :)

Tuesday, March 22, 2011

Friday, February 25, 2011

Wednesday, February 23, 2011

RHINO!


...speedpaint...:)

Monday, February 21, 2011

Friday, February 4, 2011

FACEBOOK GROUP....THE MICO....thats me :)


....yep....HERE!
ТхеМИчо група на фејсбук-кој сака ИЗВОЛТЕ!

Monday, January 24, 2011

Thats me on IMDB!


...small step for me,but big step for....er....me? :)

IMDB!

Sunday, January 23, 2011