Tuesday, July 26, 2011

Служитело!


......кој со својто самоволије влијај во многу структури во опшеството!

Thursday, July 21, 2011

МАКСТРИПОВИ РЕАКЦИЈА!
Енд нау-самтинг комплитли дифрент....

Писмово е од здружението "МАКСТРИПОВИ" чиј член и еден од оснивачите сум јас,до самонаречениот стрип центар Велес......
За што се работи?
Имено-"МАКСТРИПОВИ" здружението се формира неодамна и негова цел е промовирање на стрипот и слични дисциплини во разни форми кај нас во Македонија.Членови на здружениево се 99% од македонските автори (сценаријо,стрипови,анимации,илустрации и друго) како и голем број на стрип вљубеници.

Од друга страна самонаречениот стрип центар-Велес е невладина организација која 10+ години "наводно" се занимава со истата цел,со една разлика,немаат направено НИШТО!
Барем не за стрипот кај нас.Нивна примарна цел се меѓунаодна соработка и права на ромите( цели достојни за почит но немаат врска со стрип).....
Организацијава е финансирана од министерство за култура и други слични фондови кај нас.
И тоа е и проблемот.

Стрип центарот-Велес до сега ГИ ЗЛОУПОТРЕБУВАШЕ АВТОРСКИТЕ ДЕЛА на голем број автори кај нас(а и од надвор) БЕЗ СОГЛАСНОСТ ОД АВТОРОТ.
Значи промовираа свои проекти со НАШИ ДЕЛА, добиваа грантови со НАШИ ДЕЛА, си ја презентираа организацијата со НАШИ ДЕЛА.
Просто објаснето-си земаат работи од нашите блогови и сајтови си ги принтаа и си ги представува како свои.
Безобразлукот им е толкав што пред некоја година организираа изложба " ТХЕ МИЧО во ВЕЛЕС" за која јас не ни знаев.Нормално проектов беше финансиран од министерството за култура.

Писмово е официјална реакција на нашето здружение на кое една од функциите е и ЗАШТИТА НА АВТОРСКИТЕ ПРАВА!


Повеќе за здружението " МАКСТРИПОВИ" тука!
Повеќе за стрип центарот Велес тука!

Wednesday, July 20, 2011

A SONG OF ICE AND FIRE 1


Ser Barristan Selmy, Ser Beric Dondarrion, Brynden Tully-Blackfish, Brienne of Tarth

Daenerys Targaryen, Euron Greyjoy, Ser Gerold Hightower, Areo Hota....and his wife :)

Ser Ilyn Payne, Ser Jaime Lannister, Jaqen H'ghar, John Snow

Ser Jorah Mormont, Khal Drogo, Petyr Baelish-Littlefinger, Ser Loras Tyrell

Maege Mormont, Melisandre of Asshai, Jeor Mormont-The Old Bear, Eddard Stark

Ser Oswell Whent, Mountain that rides.....Ser Gregor Clegane, Oberyn Martell-Red Viper, Rhaegar Targaryen

Renly Baratheon, Robert Baratheon, Roose Bolton, Sandor Clegane

Ser Arthur Dayne, Stanis Baratheon, Tywin Lannister, Theon Greyjoy

Tyrion Lannister, Greatjon Umber, Walder Frey, Victarion Greyjoy


Done for fun,between job.....
You can see more on my facebook page https://www.facebook.com/media/set/?set=a.232323176777744.70785.198918470118215&type=1
Ill try to update from time to time :)